Ile kosztuje garderoba Jamesa Bonda? cz. 2

garderoba jamesa bonda

W drugiej odsłonie wpisu o „Spectre” przyjrzymy się obuwiu, dodatkom oraz białemu smokingowi.

OBUWIE CROCKET & JONES

Kolekcja obuwia agenta 007 robi nie mniejsze wrażenie, niż reszta jego garderoby. Przez większą część filmu Daniel Craig nosi dwie pary obuwia. Są to skórzane derby na gumowej podeszwie typu Dainite >click< oraz skórzane double monks >click<. Wydaje się, że wybór monk boots (o klasycznych butach na zimę pisałem tutaj >click<) to mały ukłon w stronę modelu obuwia, który cieszy się stale rosnącą popularnością. Szczególnie intrygujące jest zestawienie ich z dwurzędowym płaszczem w scenie pogrzebowej w Wiecznym Mieście. Monki to przecież obuwie półformalne, a te od Crockett & Jones mają dosyć „sportowy” charakter.

W Austrii Daniel Craig ma na nogach śniegowce z prawdziwego zdarzenia, czyli model Radnor na podeszwie typu Commando >click<. W filmie ubiera też lżejszą wersję trzewików – model Northcote >click<. Swobodny zestaw w Maroko uzupełniają zamszowe derby >Swansea< z pełnym ażurowaniem, jedyna para obuwia w kolorze brązowym. Na kolację z Madeleine Swann 007 do białego smokingu ubiera czarne, wykonane w całości z jednego kawałka skóry licowej minimalistyczne lotniki >Alex<. Do pościgu motorówką Bond buty Crockett & Jones zamienia na trzewiki chukka od Sanders&Sanders >click<.

garderoba jamesa bonda

Kolekcja prezentuje się znakomicie i co ważniejsze – jest nagrodą główną w konkursie organizowanym przez firmę Crockett & Jones >click<. Drugie i trzecie miejsca także zostaną nagrodzone, więc warto spróbować, biorąc pod uwagę stopień trudności pytania konkursowego.

DODATKI: OMEGA SEAMASTER 300, RĘKAWICZKI ZE SKÓRY JELENIA I TORBY GLOBE-TROTTER

Widok na lewym nadgarstku Craiga nie powinien nikogo dziwić – to wciąż diver Omega Seamaster, który w każdej kolejnej odsłonie przygód Double-O-Seven przechodzi lekkie modyfikacje. W „Spectre” ta modyfikacja przypomina małą rewolucję – od niepamiętnych czasów Bond nie rezygnował ze stalowej bransolety. Rodzaj zapięcia zegarka w stroju mężczyzny to sprawa drugorzędna. Jednak skrajnie casualowy pasek nato do garnituru, nawet modelu O’Connor w nieformalną kratę księcia Walii, to kiepski wybór. Pozostałe dodatki, które rzucają się w oczy, to rękawiczki ze skóry jelenia z kaszmirową podszewką od Mulberry >click< i dwa modele inspirowanych stylem vintage okularów przeciwsłonecznych od Toma Forda >click< >click<. Bond zakłada jeszcze jedne okulary – podczas pobytu w Austrii jego oczy chronią okulary przeciwsłoneczne francuskiej firmy Vuarnet, model Glacier >click<. Agent 007 sporo podróżuje, dlatego rzeczy niezbędne do ukończenia kolejnych zadań pakuje do torby marki Globe-Trotter >click<. W czasie pobytu w austriackiej klinice, jedwabno-kaszmirowe golfy N.Peal trzyma w brązowej torbie weekendowej od tego samego producenta >click<.

garderoba jamesa bonda

BIAŁY SMOKING

To duże zaskoczenie, ale takiej zmiany można było się spodziewać. Po serii ciemnych smokingów z „Casino Royale”, „Quantum of Solace” i „Skyfall”, scenariusz „Spectre” niejako „wymusił” na Fordzie i Temime takie rozwiązanie. W gorącym klimacie naturalnym wyborem na strój wieczorowy dla Bonda jest letni smoking w kolorze écru. Przy stłumionym, ciepłym świetle Daniel Craig prezentuje się dostojnie w dinner jacket (dinner jacket to nazwa z british english, tuxedo to nazwa z american english, obie nazwy odnoszą do jednego stroju, europejskiego smokingu). Strój składa się z marynarki wykonanej z mieszanki jedwabiu (56%) i rayonu (44%, rayon to materiał pozyskiwany z celulozy, zwany sztucznym jedwabiem, charakteryzuje się wysoką absorpcją wody) od Toma Forda >click<. Do tego – czarne spodnie wieczorowe >click<, które równie dobrze mogą pochodzić od zdekompletowanego smokingu w kolorze czarnym >click<, biała koszula z plisami i mankietami francuskimi z kolekcji Forda >click< oraz czarne lotniki od Crockett & Jones >click<. Zestaw uzupełnia czarna muszka i czerwony goździk w butonierce, zabrakło jednak białej poszetki w brustaszy.

garderoba jamesa bonda

O ile spodnie, koszula i dodatki do smokingu są trafione, o tyle marynarka nie zasługuje na pochwałę. Z jednej strony „Windsor Grain Blazer” oferuje obszyte jedwabiem fasfolki (dziurki od bocznych kieszeni) i klapy frakowe (wskazane tak, jak szalowe), z drugiej zaś irytuje pojedynczym szlicem z tyłu i szarpie nerwy dwoma guzikami z przodu. To niedopuszczalne w marynarce smokingowej. Ten strój to wisienka na torcie, wprawdzie nieco kwaśna, lecz w dalszym ciągu zachęcająca.

CHECK, PLEASE!

Ile trzeba wydać, żeby wyglądać jak Double-O-Seven? 197 tysięcy złotych. Tyle bowiem kosztuje garderoba Jamesa Bonda w „Spectre”, nie licząc czarnego płaszcza, zestawu z Maroka, krawatów, poszetek i spinek do mankietów. Lwią część tej sumy pochłonęły garnitury warte ponad 65 tys. złotych, choć zegarek Omega za 26 tys. złotych, czy kolekcja butów Crockett & Jones za ponad 12 tys. złotych to spore obciążenie dla budżetu szpiega brytyjskiej MI6. Ile trzeba wydać, aby poczuć się jak 007? Okrągłe zero. Nie liczy się bowiem to, co Bond nosi, ale jak to robi – pewnie, dumnie, z iskrą w oku. Niestety to cechy niedostępne w Harrods online.

 KOREKTA – Michał Kwiatkowski

UDOSTĘPNIJ