Repatynowanie obuwia (+rabat, +konkurs)

repatynowanie obuwia

Kiedy szukamy zimowych trzewików i nagle pojawia się oferta za 30% ceny wyjściowej, nie warto się długo zastanawiać. Nawet jeśli kończy się zima, a ich kolor trzeba będzie zmienić.

Właśnie tak było z czarnymi balmoralami hiszpańskiej marki Bow-Tie, które kupiłem za 386 zł w okresie zimowych wyprzedaży na przełomie lutego i marca. Dodatkowo wykorzystałem rabat za newsletter i buty z przesyłką kosztowały niecałe 350 zł. Przy ich regularnej cenie, oscylującej w granicach 300 euro, trzeba uznać to za okazję wyjątkową. Balmorale miały jednak dużą wadę – wprawdzie zostały wykonane ze skóry naturalnej, ale w czarnym kolorze. Unikam czarnego obuwia jak ognia (nie licząc oksfordów z nakładanym noskiem i lakierków do tańca), dlatego już w chwili zakupu wiedziałem, co mnie czeka. Repatynowanie obuwia.

MACIEJ RATUJ

O pomoc poprosiłem mojego przyjaciela Macieja – tatuażystę, grafika, malarza o wyjątkowym talencie plastycznym. Po otrzymaniu kilku cennych wskazówek od Daniela z >multirenowacja.pl< przystąpiliśmy do pierwszego zadania, czyli usunięcia oryginalnej farby. Przyznam, że przez ten etap spodziewaliśmy się o wiele łatwiejszej przeprawy, choć Daniel ostrzegał, że wszystko zależy od skóry i może być ciężko. W usunięciu starego krycia pomógł silny środek >decapant<, jednak etap przewidziany na kilka godzin potrwał aż trzy dni. Wszystko przez błąd, który popełniliśmy na końcu, podczas wykańczania trzewików kremem koloryzującym. Użyliśmy granatowego >pommadiera<, a ciemnogranatowe trzewiki stały się… czarne. Nie sądziliśmy, że krem koloryzujący tak mocno ściemni zabarwioną chwilę wcześniej skórę. Z tego powodu wróciliśmy do punktu wyjścia i ponownie zmyliśmy farbę, jednak tym razem daliśmy sobie więcej czasu na jej dokładniejsze usunięcie.

repatynowanie obuwia
repatynowanie obuwia
patynowanie butów

REPATYNOWANIE OBUWIA NIE DLA KAŻDEGO

Teoretycznie repatynować może każdy, jednak w praktyce taki zabieg jest o wiele trudniejszy, niż patynowanie obuwia niewykończonego żadnymi barwnikami (skóra typu crust). Wiąże się to z dobraniem odpowiedniego odcienia nowej farby i wzięciem pod uwagę możliwej zmiany tonu barwnego w kolejnych etapach repatynowania, a więc po ulotnieniu się decapanta, całkowitego wchłonięcia dwóch warstw farby oraz pełnego przyjęcia przez skórę kremu koloryzującego i pasty. Zadecydowaliśmy, że pierwszą warstwą będzie baza blue bez użycia pigmentu >navy blue<, ze względu na niemożliwy do całkowitego usunięcia czarny nalot po dawnej farbie. Drugą warstwą były wspomniana baza i barwnik zmieszane w proporcjach 5:2. Do wykończenia użyliśmy bezbarwnego kremu pommadier (po nauczce z kremem ciemnogranatowym) i pasty w kolorze navy blue >click<. Zmieniłem także sznurowadła na nieco dłuższe w ciemnoszarym odcieniu >click<.

Nałożenie pierwszej warstwy farby.
repatynowanie obuwia
repatynowanie
repatynowanie butów
Nałożenie drugiej warstwy farby i praca nad detalami.
repatynacja obuwia
Wykończenie kremem i pastą.
patynacja
patynowanie

WSKAZÓWKI:

*Decapant to silny, żrący środek, jednak skóra w trzewikach marki Bow-Tie reagowała na jego działanie wyjątkowo słabo. Hiszpański producent jest mniej znany nawet wśród zorientowanych klientów i w kwestii jakości użytych materiałów mogę wypowiedzieć się w samych superlatywach.
*Do usunięcia starej farby użyliśmy około 200 ml decapantu, ale na jedną parę obuwia powinno wystarczyć ok. 100 ml zmywacza.
*Na początku postępowaliśmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli na bawełnianą szmatkę nakładaliśmy kilka kropel zmywacza. Jednak ostatecznie najlepszym pomysłem okazało się delikatne zwilżanie cholewki butów i energiczne jej przecieranie.
*Warto kupić strzykawki o różnej pojemności (1 ml, 2 ml i 5 ml) do dokładnego odmierzania bazy i barwika.

*Na dwie warstwy malowania zużyliśmy łącznie nie więcej niż 15 ml farby.
*Maciej nakładał farbę dołączonymi wacikami na drucikach. Tak jego zdaniem było najwygodniej i najdokładniej.
*Najlepiej pokrywać obuwie pożądanym odcieniem farby, a w celu odżywienia i wykończenia zastosować bezbarwny pommadier. Pasta, nawet kolorowa, nie powoduje takiego ściemnienia skóry jak krem.
*Niemalowane części obuwia warto zabezpieczyć taśmą.
*Całkowity koszt repatynowania obuwia nie przekroczył 250 złotych, a farby, kremu i pasty wystarczy na kolejne pary butów.

repatynowanie obuwia

RABAT + KONKURS

1. Dla czytelników bloga sklep multirenowacja.pl przygotował 15% kod rabatowy – KIERMAN (do wykorzystania podczas składania zamówienia. Ilość kodów jest ograniczona – obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy). 

2. Chętnie poznam Wasze pomysły na repatynowanie obuwia. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

 „Pokaż lub opisz jak Ty pomalowałbyś /pomalowałabyś lub przemalowałbyś / przemalowałabyś swoje buty”.

Zgłoszenia możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem lub przesyłać na adres mailowy kontakt@kierman.pl do dn. 14.06.2016 r. do godz. 23:59. Forma odpowiedzi na pytanie konkursowe jest dowolna i jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Bonami do wykorzystania w sklepie multirenowacja.pl zostaną nagrodzone najciekawsze / zabawne / błyskotliwe odpowiedzi, a wyniki konkursu zostaną opublikowane najpóźniej do dn. 19.06.2016 r.

1 miejsce – bon o wartości 150 PLN
2 miejsce – bon o wartości 100 PLN
3 miejsce – bon o wartości 50 PLN

Powodzenia! 😉

14.06.16. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w zabawie i przedłużam termin nadsyłania zgłoszeń o tydzień, do dnia 21 czerwca. 

BUTY REPATYNOWAŁ – Maciej
KOREKTA – Michał Kwiatkowski

Wpis powstał we współpracy ze sklepem internetowym ze środkami do pielęgnacji i konserwacji obuwia multirenowacja.pl

UDOSTĘPNIJ

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Darek

W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami, ja widziałbym lotniki w narodowych barwach. Czerwień od spodów przechodziłaby subtelnie i nieregularnie w biel. Widziałem już buty w brytyjskich barwach, we francuskich, ale w polskich nie! Jakby co to byłem pierwszy 🙂