Za duże buty

za duże buty

Kiedy zdarzy nam się kupić za duże buty, oczywiście najrozsądniej jest je zwrócić lub wymienić na właściwy rozmiar. Czasami jest to jednak niemożliwe, bo buty zdążyliśmy już włożyć lub termin zwrotu minął. Co wówczas najlepiej zrobić?

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia: albo postaramy się je komuś sprzedać, albo spróbujemy zmniejszyć luz w butach do minimum. W moim przypadku udało mi się „zejść” w długości i szerokości o co najmniej jeden rozmiar – z 7,5 UK (EU 41,5) do typowego dla mnie rozmiaru 6,5 UK (40,5 EU). Co najmniej, ponieważ kopyto, na jakim wyprodukowano skórzane półbuty za kostkę należy do nieco bardziej wydłużonych.

W przypadku zakupu butów RTW (ready-to-wear) nawet u renomowanych producentów, powinniśmy się liczyć z tym, że buty będą albo dobre na długość, albo na szerokość (także w przypadku możliwości przymiarki i dobrania najlepszego dla nas rozmiaru). Jedyną gwarancją uniknięcia wszelkich problemów z perfekcyjnym dopasowaniem obuwia jest zakup butów szytych na miarę.

1. WKŁADKI

To pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy kupimy za duże buty. Dzięki nim stopa układa się wyżej w bucie, przez co mocniej dociska wewnętrzną wyściółkę przyszwy. Buty stają się bardziej dopasowane na szerokość i są ciaśniejsze w podbiciu. Osobiście używam wkładek hiszpańskiej marki La Piel w rozmiarze uniwersalnym, dającym możliwość ich przycięcia i dopasowania do kształtu podeszwy. Jeżeli mamy tęgą stopę, warto przy zakupie obuwia szukać oznaczenia „G” lub „Fitting G” (choć to żadna reguła, bo każdy producent inaczej definiuje standardową tęgość „F”). Z kolei jeśli nasza stopa jest wąska, szukajmy oznaczeń „E” lub „fitting E”. Przy zakupie wkładek kierujmy się rozsądkiem i wybierajmy te wykonane ze skóry naturalnej lub wełny >click<, >click<, >click<.

2. ZAPIĘTKI

za duże buty

Dzięki nim za duże buty lepiej dopasujemy na długość. Zapiętki są wykonane z jednej strony ze skóry zamszowej, drugą zaś stanowi powierzchnia samoprzylepna. >Zapiętki< mają ok. 5 mm grubości, co przekłada się na mniej więcej pół rozmiaru. Początkowo umieściłem je zbyt nisko, tuż przy samej wkładce – efekt był odwrotny od zamierzonego i but jeszcze mocniej zsuwał się z pięty. Powierzchnia samoprzylepna pokryta jest mocnym klejem, dlatego położenie zapiętek warto dopasować „na sucho”.

za duże buty

3. GRUBE SKARPETY

Czasami wystarczą, żeby pozbyć się problemu luźnego obuwia. Gdy zdecydujemy się na zakup >bardzo grubych skarpet wełnianych<, wkładki i zapiętki mogą okazać się zbędne. Zwykle to ostateczność i rozwiązanie dobre tylko w sezonie jesienno-zimowym – wiosną czy latem możemy pokusić się jedynie o zakup nieco grubszych skarpet bawełnianych.

za duże buty
UDOSTĘPNIJ