Jakie mity mody męskiej obala Ryan Gosling w La La Land?

Ryan Gosling w La La Land
źródło: indiewire.com

Ryan Gosling w La La Land, najnowszym filmie Damiena Chazelle’a, zbytnio się nie stroił. Popełnił parę „ubraniowych” wpadek, udowadniając jednak, że mężczyzna powinien być przede wszystkim ubrany, a nie przebrany.

CO KRAJ TO OBYCZAJ

Nominowana za swoją pracę do Oscara kostiumograf Mary Zophres musiała się nieźle napracować, aby Ryan Gosling w La La Land wyglądał uwodzicielsko, a przy tym wpisywał się w luźny klimat słonecznej Kalifornii i Miasta Aniołów. Zagubiony pianista jazzowy nie mógł być przecież takim perfekcjonistą jak choćby >James Bond<. Wciąż jednak nie wypadało mu starać się o względy rudowłosej Mii w kolorowym T-shircie i bermudach. Dlatego robił co mógł, aby z nieuporządkowanych kartonów we własnym mieszkaniu wybrać to, w czym czuje się i wygląda najlepiej.

ZEGAREK NA PRAWEJ RĘCE

ryan gosling w la la land

Widoczny już w pierwszych scenach filmu. A właściwie widoczna, bo to złota Omega z linii Seamaster lub Constellation z lat 50/60. (model Constellation Automatic Chronometer Gold Pie Pan dial no-date >click< lub model Seamaster Automatic Gold no-date >click<). Co ciekawe, zdobi ona prawy nadgarstek Sebastiana, tymczasem przyjęło się, że zegarek nosimy na lewej ręce. Jest to podyktowane kilkoma względami. Po pierwsze, większość zegarków produkuje się dla osób praworęcznych, dlatego koronka umieszczona jest z reguły na prawym brzegu koperty tak, aby ułatwić jej przekręcanie. Po drugie, zegarek umieszczony na prawym nadgarstku może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności i być narażony na niepotrzebne obicia. Po trzecie, zegarek u mężczyzny pełni rolę biżuterii (poza obrączką i ewentualnie sygnetem) i zakładany na prawy nadgarstek mógłby być przesadnie eksponowany (na przykład przy podawaniu komuś ręki), a także zaburzyć właściwe proporcje (dlatego obrączkę nosimy na prawej ręce, aby zrównoważyć „siłę ozdób” i wprowadzić nieco harmonii w naszym odbiorze). Ponadto nosząc zegarek na lewym nadgarstku możemy wykonywać różne czynności i jednocześnie sprawdzić godzinę. Możliwe jednak, że Ryanowi Goslingowi zegarek na prawym nadgarstku po prostu nie przeszkadza, a może był to celowy zabieg ekipy filmowej mający na celu zbudowanie wizerunku Sebastiana, jazzmana-nonkonformisty.

ZAPIĘTY-ROZPIĘTY KOŁNIERZYK

Swobodniejszy strój Ryana Goslinga w muscialu La La Land sprowadzono do koszuli w kolorze jasnobeżowym lub niebieskim, spodni bez manszetów i skórzanych półbutów typu spectator (dwukolorowych, czarno-białych lub brązowo-białych z ozdobnym ażurowaniem). Rozpięty kołnierzyk i podwinięte rękawy podkreśliły „cool look” głównego bohatera musicalu, a sam wybór koszul z kołnierzykiem kubańskim był trafiony. Obok kołnierzyka button-down, camp collar to najbardziej popularny typ miękkiej stójki, do której nie zakładamy krawata i ostatni guzik pozostawiamy rozpięty. Jego wielkim fanem był 33 prezydent USA Harry S. Truman >click<. Zapięta na ostatni guzik pozostała z kolei koszula, którą Ryan Gosling zdecydował się włożyć pod ciemną marynarkę, kiedy z Emmą Stone przy pianinie w ich wspólnym mieszkaniu wykonywali nominowaną do Oscara piosenkę „City of Stars”. Tu przydałby się krawat lub konsekwentne trzymanie się rozpiętego guzika.

BIAŁY PODKOSZULEK

ryan gosling w la la land

Rozpięte kołnierzyki kubańskie odsłoniły to, co już ponoć dawno przeszło do lamusa, czyli biały podkoszulek. Osobiście mam do niego ambiwalentny stosunek – z jednej strony cienki podkoszulek wchłania pot, pozostawiając koszulę wolną od plam (co jest uzasadnione w słonecznej Kalifornii). Z drugiej zaś, skoro mamy ograniczyć potliwość, to należałoby zrezygnować z dodatkowej warstwy materiału. W przypadku wyciągniętej na wierzch koszuli z kołnierzykiem kubańskim i podwiniętymi rękawami biały podkoszulek jest do przyjęcia, natomiast zakładanie białego T-shirtu do wyjściowej, białej koszuli i krawata to faux pas. Szczególnie, gdy podczas letniego spaceru zdejmujemy z siebie marynarkę.

ZESTAW KOORDYNOWANY

Ryan Gosling w La La Land zaprezentował dwa zestawy koordynowane. Ani razu nie było to klasyczne połączenie granatowej marynarki i szarych spodni lub na odwrót. W obu przypadkach półformalny strój uzupełniają: biała koszula z wykładanym kołnierzykiem, ażurowane buty typu spectator (BrE co-respondent shoe) oraz wąski, stonowany krawat z motywem graficznym. Warto odnotować, że spodnie z pastelowej stylizacji zostały zdekompletowane od trzyczęściowego, brązowego garnituru z ostatnich scen musicalu.

WĄSKIE KRAWATY

Śledzie z lat 50. i 60., skupiające uwagę widzów (obok mnie siedziały dwie kobiety i w pewnej chwili jedna szepnęła do drugiej: „zobacz jaki ma krawacik”), to klucz wszystkich stylizacji Sebastiana. Stoją one całkowicie w opozycji do aktualnego trendu poszerzania wszystkiego, co tylko możliwe (krawatów, klap marynarki, barków). Krawaty vintage z pionowym motywem graficznym, od których dla wielu elegantów rozpoczyna się przygoda z klasycznym ubiorem, pasowały jak ulał do biednego jazzmana, z miejsca stając się charakterystyczną częścią jego garderoby.

źródło: http://collider.com
Krawaty z lat 50. i wczesnych lat 60. Źródło: https://streetxsprezza.wordpress.com

BROWN IN TOWN

Trzyczęściowy, brązowy garnitur, w którym Sebastian wystąpił podczas koncertu w klubie „SEB’S” to prawdziwa bomba. Głównemu bohaterowi wybaczyć można wszystko – zegarek na prawej ręce, biały podkoszulek, brak typowego zestawu koordynowanego czy koszule bez krawata (a jeśli już z krawatem, to obowiązkowo z wąskim śledziem). Jednak obok brązowego garnituru (i biało-brązowych półbutów spectator!) po godzinie 18:00 nie można przejść obojętnie – był zjawiskowy, perfekcyjnie dobrany do okoliczności i nie wyobrażam sobie lepszego w jego miejsce. W oczach Mii musiał prezentować się równie oszałamiająco…

ryan gosling w la la land
źródło: edgardaily.com

PS. La La Land to świetny film i absolutnie nie dziwi mnie ilość zdobytych statuetek i przyznanych mu nominacji. Idąc do kina nie wiedziałem, że to musical, a wyszedłem zachwycony. Gorąco rekomenduję.

 KOREKTA – Michał Kwiatkowski

UDOSTĘPNIJ

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Wisebears.pl

Mamy okazję zobaczyć Pana bloga po raz pierwszy, gratulujemy i życzymy powodzenia w blogowaniu 🙂

Weronika

Świetny wpis:):)