Zelowanie butów: zakład szewski Kobra

zelowanie butów

Podwójne, skórzane monki za kostkę marki Meermin Mallorca po dwóch latach intensywnej eksploatacji doczekały się zabezpieczenia. Zelowanie butów to prosta usługa, którą wykonał dla mnie Szewc Marcin, na co dzień pracujący w bydgoskim zakładzie z historią – w „Kobrze”.

zelowanie butów

TUTAJ SZYTO BUTY

Po fabryce obuwia skórzanego „Kobra” (kiedyś Pomorskie Zakłady Przemysłu Skórzanego) zostało niewiele: tablica pamiątkowa, czerwone logo i zakład szewski, mieszczący się w budynkach dawnej fabryki na przy ul. Chocimskiej. Zakład swoją nazwę przejął od przedsiębiorstwa Wiktora Weynerowskiego. Jak twierdzi Marcin – szewc pracujący w „Kobrze” już kilka lat – buty produkowane w fabryce były bardzo dobrej jakości, szczególnie te przeznaczane na eksport. Skóry pochodziły z Garbarni Buchholza – także bydgoskiej fabryki skór mieszczącej się u zbiegu ulic Garbary i Grottgera. W latach 1912-1992 w „Kobrze” wyprodukowano aż 120 milionów par obuwia.

6:16-7:26

ZELOWANIE BUTÓW: KIEDY?*

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy podkleić skórzaną podeszwę kawałkiem gumy, bowiem dużo zależy od samego właściciela i konkretnej pary butów. Szewc Marcin uważa, że rozsądnie jest zlecić tę usługę prędzej niż później, czyli albo od razu po zakupie nowych butów, albo po krótkim okresie ich używania, aby zminimalizować ryzyko przetarcia szwów. Od siebie dodam, że sporadycznie wkładane przeze mnie modele butów (np. formalne, czarne oxfordy cap toe) raczej nie doczekają się zelowania. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kilku wyjściach w roku krupon podeszwowy powinien wytrzymać przez długi czas. Butów można w ogóle nie zelować je eksploatować do momentu, w którym dojdzie do przetarcia szwów (bez względu na to, czy mieszczą się one w kanale otwartym czy w zamkniętym, czyli są niewidoczne i w całości przysłonięte warstwą skóry – więcej na ten temat przeczytacie na blogu Darka >click<). Jednak w tym wypadku należy liczyć się z kompleksową wymianą skórzanej podeszwy i znacznie wyższymi kosztami.

*„Sezon szewski” trwa od września do grudnia – w tym czasie należy liczyć się z dłuższym okresem wykonania każdej usługi. Natomiast w październiku zakłady szewskie przeżywają prawdziwe oblężenie, a Szewc Marcin pracuje przez całą dobę z krótkimi przerwami na sen, przywracając do życia 80 par butów dziennie.

zelowanie obuwia
zelowanie butów
Otwarty kanał vs zamknięty kanał.

ZELOWANIE BUTÓW: JAK?

Choć zelowanie butów nie jest skomplikowane, nawet doświadczonemu szewcowi potrafi zająć około godziny, oczywiście jeśli jest wykonywane zgodnie z pewnymi założeniami. Wprawdzie istnieją „punkty szewskie”, często ulokowane w galeriach handlowych, oferujące zelowanie w ekspresowym tempie, jednak po rozmowie z Szewcem Marcinem mogę zapewnić, że szybkość nie idzie tu w parze z jakością.

zelowanie butów

Zelowanie butów rozpoczyna się przygotowaniem podeszwy na szlifierce szewskiej z papierem ściernym o ziarnistości 60. Nawet nowe obuwie z nienaruszonym kruponem podeszwowym przechodzi ten etap, bo klej lepiej wiąże na chropowatej, nierównej powierzchni. Po szlifowaniu przychodzi czas na wycięcie dwóch kawałków gumowej zelówki i nałożenie warstwy butaprenu szewskiego zarówno na gumę, jak i podeszwę butów.

zelowanie butów
zelowanie butów kierman.pl

Następnie należy poczekać kilkadziesiąt minut i można przystąpić do łączenia zelówki z podeszwą buta, na której etap szlifowania wyznaczył „miejsce” na zelówkę. Po dobiciu gumy młotkiem, a przed kolejnymi etapami, należy poczekać na wyschnięcie kleju i dokładne związanie materiałów.

zelowanie
zelowanie butów
zelowanie butów

Po odczekaniu kolejnych minut Szewc Marcin rozpoczął wstępną obróbkę gumowych spodów. Najpierw ostry nożyk poprowadził wzdłuż rantu podeszwy, a następnie wyszlifował go na szlifierce z papierem ściernym o ziarnistości 40 (szlifierka pochodzi z fabryki „Kobry”, podobnie jak ponad stuletnia maszyna do szycia Adler, używana w zakładzie do dziś).

zelowanie butów
zelowanie butów
zelowanie butów
zelowanie butów

Ostatni etap zelowania butów polega na ręcznym wykończeniu podeszwy – spiłowaniu nierówności i naoliwieniu rantów. Na ponowne włożenie monków musiałem poczekać do następnego dnia.

zelowanie butów
zelowanie butów KOBRA

ZELOWANIE BUTÓW: GDZIE?

Wszelkie usługi najlepiej zlecać zaufanym zakładom szewskim, które nie zniszczą Wam butów. Gdy oddacie buty do szewca i nie jesteście w pełni zadowoleni z efektu, następną parę zanieście gdzie indziej. Dlatego przed oddaniem butów do szewca warto zasięgnąć opinii wśród znajomych, albo wysłać obuwie tutaj >click<.

zelowanie butów

BUTY ZELOWAŁ – Szewc Marcin z zakładu „Kobra” na ul. Chocimskiej w Bydgoszczy
KOREKTA – Michał Kwiatkowski

UDOSTĘPNIJ

2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Kamil Sołtys

Byłem dziś swoje monki odebrać 🙂

Michał

Witam.Pod jakim adresem przyjmuje ten szewc?