Perfectcare, czyli o butach wiemy wszystko

perfectcare

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie bliski kolega. Odbieram. „Cześć, mam sprawę, na pewno będziesz zainteresowany. Znalazłem prawdziwych magików od butów”.

Był wtedy luty i panowała ostra zima, a ja jako Zapracowany Pan Budowlaniec przeżywałem wówczas >szalone trzy miesiące<. Obiecałem sobie, że jak tylko wyjdziemy na prostą, dokładnie zbadam sprawę magików od butów. Przeliczyłem się – jeden z nich uprzedził mnie telefonicznie i tak poznałem Pana Dariusza.

perfectcare

PERFECTCARE, SZYMON Z JAZZ BUT, SHOE CONCERGIE?

W pewnym momencie mocno się w tym wszystkim pogubiłem. Pamiętałem bowiem, że Kamil odebrał naprawione buty od Pana Szymona z zakładu szewskiego Jazz But w Gdyni. Gdyby nie dłuższa rozmowa telefoniczna, zapewne do dzisiaj nie wiedziałbym, czym jest Perfectcare, kim jest Pan Robert z Jazz But i kto oferuje unikalną usługę door-to-door shoe concierge. Po wyjaśnieniach Pana Dariusza, wszystko stało się jasne – Pan Robert jest szewcem z Gdyni, który wspólnie z synem Szymonem prowadzi zakład szewski Jazz But. Z kolei Pan Dariusz to właściciel firmy Perfectcare, ściśle współpracujący z szewcami i kaletnikami na terenie Trójmiasta. Na własnej skórze chciałem przekonać się o umiejętnościach całej trójki i bez chwili wahania wysłałem do jednego z dwóch zakładów dwie pary butów: skórzane kozaki marki Meermin mojej narzeczonej i siejące postrach wśród wielu szewców buty do tańca marki Freed of London.

perfectcare

SPECJALISTA WIE CO ROBI

Panu Dariuszowi – mówiąc najprościej – zaufałem i dałem wolną rękę co do zakresu napraw i renowacji. Wspomniałem tylko, że zamsz w kozakach jest mocno zabrudzony i jeżeli zdecyduje się na wymianę fleków w butach do tańca, to nie mogą być to fleki gumowe, bo wówczas tracę kontrolowany poślizg na parkiecie i but przestaje spełniać swoją rolę. Oczywiście wiedziałem doskonale, co jeszcze dolega butom – w koniakowych meerminach narzeczonej należało wymienić zelówkę, a cholewka była zabrudzona i nieco zniekształcona przez brak prawideł. W butach do tańców standardowych fleki i podeszwy były tak wyeksploatowane, że w zasadzie spisałem tę parę na straty.

perfectcare
perfectcare
perfectcare gdansk
perfectcare

WOW

Nie licząc okresu świątecznego na przesyłkę czekałem dwa tygodnie. Biorąc pod uwagę zakres prac, jaki został wykonany w dwóch parach obuwia, stwierdzam bez ogródek, że usługa została wykonana sprawnie. Gdyby nie okres świąteczny, w którym szewcy mieli ręce pełne roboty, a buty czekały w kolejce, obie naprawy, jak stwierdził Pan Dariusz „są do wykonania w trzy dni”. O historii Pana Dariusza, zakresie napraw w odesłanych butach, usłudze shoe concierge i planach na przyszłość dowiecie się z wywiadu, jaki udało mi się przeprowadzić kilka dni temu z właścicielem firmy Perfectcare:

-W jakich okolicznościach spotkał Pan pierwszy raz Pana Roberta?

-Historia naszej znajomości zaczęła się 8 lat temu, gdy poznałem Pana Roberta pracując jako kierownik do spraw szkoleń w salonach obuwniczych Apia. Przyszedł on zwyczajnie do sklepu i zaoferował swoje usługi. Dałem mu wtedy do naprawy na próbę trudny przypadek butów, a on w niecałą godzinę naprawił ją i odniósł do sklepu. 

-Kiedy zdecydowaliście się Panowie na współpracę?

-Ja założyłem swoją firmę znając mistrzostwo fachu Roberta i mając już wielu stałych klientów, którzy kupowali u mnie buty od 25 lat. Bardzo często słyszałem od nich, że nie wiedzą, jak wyczyścić buty i je zakonserwować, a jeszcze częściej w jaki sposób odnowić swoją ulubioną parę butów czy torebkę lub teczkę. Formalnie nie tworzymy razem firmy, lecz działamy jako dwa osobne podmioty współpracujące ze sobą.

-Czy macie Panowie ustalony podział obowiązków?

-Sam zajmuję się czyszczeniem, odnawianiem skór i ich konserwacją, bo wiem na ten temat sporo, choć cały czas się uczę. Z kolei Robert potrafi naprawić prawie każde buty, dlatego jako osobna firma korzystam z Jego usług. 

-Przypuśćmy, że jestem potencjalnym klientem, gdzie mieści się zakład i czy można tam wysyłać buty? 

-Zakład mieści się w Gdyni na ulicy Kopernika 19a i Kilińskiego 12, świadcząc usługi szewskie dla ludności. Buty można wysyłać po uprzednim kontakcie telefonicznym na mój adres ze strony internetowej (dariuszgrabowski.pl) lub na adres zakładu.

-Wiele razy oddawałem buty taneczne do naprawy, jednak ten przypadek jest szczególny, bowiem dokonaliście Panowie dokładnie takich napraw, jakich oczekiwałem. Dlaczego umiecie to, czego inni nie potrafią? 

-To, że realizujemy tak rzadko spotykane naprawy szewskie i kaletnicze wynika z tego, że spotkały się osoby z ogromną pasją i wiedzą o butach i skórach. Wiemy, jak wygląda profesjonalny but do tańca i jak go naprawić, aby go nie popsuć. Większość szewców nie posiada niestety żadnego dyplomu, są samoukami, ciężko pracującymi, ale nie potrafiącymi zaproponować klientowi nic poza najtańszymi flekami, zelówkami czy klejeniem. Być może uważają, że tylko niska cena może sprowokować klienta do naprawy butów lub torebki. Jednak ktoś, kto kupił buty za nawet kilka tysięcy złotych szuka zupełnie innej drogi, chce powierzyć swoje ulubione, drogie buty fachowcom, którzy nie tylko ich nie popsują, ale na dodatek sprawią, że będą wyglądały prawie tak, jak w momencie zakupu.

perfectcare
perfectcare
perfectcare
perfectcare

-Co, oprócz butów do tańca ma Pan na myśli, mówiąc „rzadkie naprawy szewskie”?

-Mam na myśli wszelkie zmiany w konstrukcji buta np. skrócenie kozaka zamieniając go na botka, zamiana obcasa czółenek z wysokiej szpilki na bardziej wygodny słupek, zmiana kształtu noska czy zwężenie lub poszerzenie cholewki.

-Przy specjalistycznych naprawach potrzebne są specjalistyczne materiały. W jaki sposób uzyskujecie do nich dostęp?

-Pozyskiwanie materiałów do naprawy butów to przede wszystkim zakupy w sklepach dla szewców, gdzie praktycznie jako jedyni kupujemy cały krupon na skórzane zelówki. W trudniejszych poszukiwaniach przydaje się bogate archiwum skór i różnych elementów obuwia i torebek szewca Roberta, a czasami zakupy… w second handach. Lakierowana skóra w różnych kolorach na obciągi obcasów damskich czółenek jest praktycznie nie do kupienia w sklepach dla szewców.

-Co zostało naprawione w przesłanych do zakładu butach?

-W damskich kozakach zakres przeprowadzonych napraw wraz z ich kosztem to: skórzana zelówka (70 zł), szlifowanie krawędzi obcasów i zelówek z nałożeniem na gorąco wosków na krawędzie (30 zł), czyszczenie na mokro cholewki, renowacja koloru cholewki na podstawie past w kremie, impregnacja i ozonowanie, czyli dezynfekcja w specjalnej maszynie (70 zł). Koszt naprawy w pakiecie 100 zł. Natomiast w butach do tańca: nowa, skórzana wkładka (30 zł), wymiana sznurowadeł (10 zł), skórzane fleki (60 zł), wyczyszczenie podeszwy, czyszczenie na mokro cholewki, pastowanie i długie polerowanie oraz ozonowanie (50 zł). Koszt naprawy w pakiecie 100 zł.

perfectcare
perfectcare
perfectcare
perfectcare

-Porozmawiajmy o usłudze shoe conciergeSą chętni? 

-Aby świadczyć usługę concierge od drzwi do drzwi, którą realizuję z coraz większym sukcesem, potrzeba wiedzy, kompetencji i łatwości nawiązywania kontaktów, ale także wyrobionej marki na rynku. Jest to doskonałe zajęcie dla ludzi, którzy mają w branży modowej stałych klientów potrafiących im zaufać, powierzając własne buty lub torebkę mówiących tak jak do mnie – Panie Darku, proszę naprawić lub odnowić, zakonserwować moje buty, Pan wie najlepiej co trzeba wykonać.

-Do kogo kieruje Pan tę usługę?

-To jest usługa, która rzeczywiście skierowana będzie dla mniej niż 5% społeczeństwa.

-Co zatem zrobić, aby z 5% zrobiło się 20%?

-Rozwijanie jej polegać będzie jedynie na zasadzie reklamy szeptanej, najlepszej jaką znam, czego sam doświadczam. Moi klienci polecili mnie już swoim znajomym, których wcześniej nie znałem i powierzyli mi oni drogie buty do naprawy widząc mnie pierwszy raz na oczy. Trzeba Panie Mateuszu robić również to, co Pan robi na swoim blogu, uczyć ludzi stylu, etykiety. Pokazywać, że prawidłowo zaplanowana obuwnicza garderoba potrafi służyć latami i śmiem twierdzić, że nie jest ona droższa, a nawet tańsza niż kupowanie co sezon nowych, tanich butów. Sam będąc sprzedawcą, a teraz odwiedzając klientów w ich domach czy pracy, staram się prowadzić podobną akcję edukacyjną: jak kupować, co kupować lub czego nie kupować ze względu na kiepską jakość. Świata nie zbawimy, ale absolutnie nie należy przestawać tego robić. 

perfectcare
perfectcare

Wpis powstał we współpracy z firmą >PERFECTCARE<
KOREKTA – Michał Kwiatkowski

UDOSTĘPNIJ