Zapytał Lechu: „Kupiłem bardzo dobrą koszulę z bawełny w paseczki, sprzedawca zadeklarował, że koszula ma splot typu twill, lecz wygląda to raczej jak jednostronny nadruk – paski strony zewnętrznej są wyraziste, a na odwrocie prawie niewidoczne. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim, cena sugeruje produkt wysokiej jakości. Lubię koszule i mam ich trochę – byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, gdyż zamierzam kupić u nich kolejną. Czy jest coś o czym nie wiem?

Nie ma się czym przejmować – w mojej szafie najlepszą koszulą jest formalna MTM marki Emanuel Berg z wysokiej jakości twillu od Thomasa Masona. Gdy spojrzy się na materiał, to z jednej strony nitki wątku i nitki osnowy są bardziej wyraziste, a sam splot bardziej wyczuwalny „pod palcem”, natomiast z drugiej nieco mniej. Jeżeli materiał jest mięsisty, a koszula po praniach wciąż wygląda szlachetnie, to zaufałbym sprzedawcy.

twill

Zapytał Darek: „Witam, mam do Pana prośbę o pomoc. Od dawna poszukuję koszul w kroju regularnym z kołnierzem typu button-down, ale takim dużym, w stylu koszul Ralph Lauren, żeby można było założyć do nich krawat. Niestety cena koszul RL jest dla mnie za wysoka. Naprawdę ciężko jest dostać podobne. Mierzyłem w Van Grafie koszule marki Andrew James i McEarl, ale ich rozmiarówki są dla mnie nieodpowiednie, bo M jest za mała, a L za duża. Mógłbym prosić o wskazówkę, gdzie można kupić takie koszule w cenie nie większej niż 200 złotych?”

Niestety wybór koszul z proporcjonalnym kołnierzem typu button-down jest mocno ograniczony. Z reguły takie kołnierzyki w koszulach ready-to-wear są niskie, a ich wyłogi bardzo krótkie, co uniemożliwia założenie do nich krawata nawet z lekkim wypełnieniem. W cenie do 200 złotych należy szukać szczęścia na wyprzedażach, a że akurat wchodzimy w fazę letnich wyprzedaży i dwie sprawdzone firmy >Charles Tyrwhitt< i >T.M. Lewin< kuszą cenami (cena koszuli wynosi 100-150 zł), warto przejrzeć ich ofertę. Proszę pamiętać, że krój Classic w Charles Tyrwhitt to odpowiednik kroju Regular w T.M. Lewin, natomiast obie marki posiadają aż 4 standardowe kroje, więc drugi najmniej wyszczuplony krój Slim nie jest aż taki slim jak by się mogło wydawać.

button-down i krawat

perfectcare

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie bliski kolega. Odbieram. „Cześć, mam sprawę, na pewno będziesz zainteresowany. Znalazłem prawdziwych magików od butów”.

Czytaj →


dwa miesiące

Mało kto lubi remonty. Gorsza może być już tylko przeprowadzka, a kiedy połączymy jedno z drugim, odpalamy życiowy koktajl Mołotowa.

Czytaj →


wesołych świąt

tailor store

Niecałe trzy miesiące od opublikowania na blogu pierwszego wpisu otrzymałem niewielką propozycję współpracy z marką Tailor Store. Jej efektem miała być kolekcja koszul made to measure, która nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Czytaj →


emanuel berg

W drugim tygodniu maja miałem przyjemność uczestniczyć w trunk show marki Emanuel Berg. Spotkanie z klientami odbyło się w Bydgoszczy, gdzie przedstawiciele marki już po raz trzeci prezentowali cechy luksusowej koszuli.

Czytaj →


Przy niesłabnącej popularności ebayowskiego >outletu< marki Meermin Mallorca, doczekaliśmy się kolejnego. >Carmina Outlet<, czyli sklep shoemakers1866, choć funkcjonuje na platformie ebay od kilku miesiący, dopiero w maju wystartował na dobre.

Formuła outletu różni się od znanej nam ze sklepu >goodyearshoes<. W tym przypadku oferowane obuwie B-Grade (inaczej seconds, czyli posiadające małe niedoskonałości – wady w postaci rys, przebarwień, ubytków w skórze) można kupić po cenie z góry ustalonej przez sprzedającego. Rabaty sięgają około 50% i większość par jest do nabycia za mniej niż 200 euro. W odniesieniu do regularnych cen producenta kształtujących się na poziomie 400 euro lub więcej, oferta sklepu >shoemakers1866< w połączeniu z darmową przesyłką do PL stanowi ciekawą alternatywę w budżecie 800-1000 zł.

carmina outlet

Firma Stock&Barrel specjalizująca się w produkcji galanterii skórzanej, wspólnie z Shockoe Atelier i Stock Mfg. Co., ogłosiła konkurs. Do wygrania >skórzana torba<, >skórzany portfel< i dwie karty podarunkowe o łącznej wartości 450$.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest po kliknięciu w poniższą ikonę. Termin zgłoszeń upływa dzisiaj, tj. 3 października. Zwycięzca zostanie ogłoszony jutro. Powodzenia!

Stock&Barrel

Firma Cheaney specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości obuwia ogłosiła konkurs na 130 rocznicę swojego istnienia. Do wygrania dowolna para butów z wyłączeniem Imperial Collection. Wystarczy wypełnić formularz, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą ikonę. Powodzenia!

frak taneczny

Frak jest najbardziej formalnym, męskim strojem wieczorowym. Założenie go to przywilej, który dotyczy nielicznych – rodziny królewskiej, urzędników  państwowych wysokiego szczebla, dyrygentów czy kelnerów w prestiżowych restauracjach. Jednak to, co dla jednych jest wyjątkowe i niespotykane, dla innych jest po prostu… standardem.

Czytaj →