Porady KIERMANA
Z początku myślałem o szarym żakiecie podczas ślubu i czarnym smokingu na wesele. Miałem jednak sporo wątpliwości i ostatecznie zdecydowałem się na garnitur ślubny, który nie wyróżniał się niczym szczególnym. Czytaj →
Zapytał Lechu: „Kupiłem bardzo dobrą koszulę z bawełny w paseczki, sprzedawca zadeklarował, że koszula ma splot typu twill, lecz wygląda to raczej jak jednostronny nadruk – paski strony zewnętrznej są wyraziste, a na odwrocie prawie niewidoczne. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim, cena sugeruje produkt wysokiej jakości. Lubię koszule i mam ich trochę – byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, gdyż zamierzam kupić u nich kolejną. Czy jest coś o czym nie wiem?
Nie ma się czym przejmować – w mojej szafie najlepszą koszulą jest formalna MTM marki Emanuel Berg z wysokiej jakości twillu od Thomasa Masona. Gdy spojrzy się na materiał, to z jednej strony nitki wątku i nitki osnowy są bardziej wyraziste, a sam splot bardziej wyczuwalny „pod palcem”, natomiast z drugiej nieco mniej. Jeżeli materiał jest mięsisty, a koszula po praniach wciąż wygląda szlachetnie, to zaufałbym sprzedawcy.

Zapytał Darek: „Witam, mam do Pana prośbę o pomoc. Od dawna poszukuję koszul w kroju regularnym z kołnierzem typu button-down, ale takim dużym, w stylu koszul Ralph Lauren, żeby można było założyć do nich krawat. Niestety cena koszul RL jest dla mnie za wysoka. Naprawdę ciężko jest dostać podobne. Mierzyłem w Van Grafie koszule marki Andrew James i McEarl, ale ich rozmiarówki są dla mnie nieodpowiednie, bo M jest za mała, a L za duża. Mógłbym prosić o wskazówkę, gdzie można kupić takie koszule w cenie nie większej niż 200 złotych?”
Niestety wybór koszul z proporcjonalnym kołnierzem typu button-down jest mocno ograniczony. Z reguły takie kołnierzyki w koszulach ready-to-wear są niskie, a ich wyłogi bardzo krótkie, co uniemożliwia założenie do nich krawata nawet z lekkim wypełnieniem. W cenie do 200 złotych należy szukać szczęścia na wyprzedażach, a że akurat wchodzimy w fazę letnich wyprzedaży i dwie sprawdzone firmy >Charles Tyrwhitt< i >T.M. Lewin< kuszą cenami (cena koszuli wynosi 100-150 zł), warto przejrzeć ich ofertę. Proszę pamiętać, że krój Classic w Charles Tyrwhitt to odpowiednik kroju Regular w T.M. Lewin, natomiast obie marki posiadają aż 4 standardowe kroje, więc drugi najmniej wyszczuplony krój Slim nie jest aż taki slim jak by się mogło wydawać.

źródło: https://www.ctshirts.com/
Gdybym miał wskazać jedną zasadę, która przyświeca mi od samego początku budowania garderoby, byłoby to kupowanie na zapas. „Choć to szaleństwo, lecz jest w nim metoda”.
Czytaj →
Podwójne, skórzane monki za kostkę marki Meermin Mallorca po dwóch latach intensywnej eksploatacji doczekały się zabezpieczenia. Zelowanie butów to prosta usługa, którą wykonał dla mnie Szewc Marcin, na co dzień pracujący w bydgoskim zakładzie z historią – w „Kobrze”.
Kiedy zdarzy nam się kupić za duże buty, oczywiście najrozsądniej jest je zwrócić lub wymienić na właściwy rozmiar. Czasami jest to jednak niemożliwe, bo buty zdążyliśmy już włożyć lub termin zwrotu minął. Co wówczas najlepiej zrobić?
Kiedy szukamy zimowych trzewików i nagle pojawia się oferta za 30% ceny wyjściowej, nie warto się długo zastanawiać. Nawet jeśli kończy się zima, a ich kolor trzeba będzie zmienić.
Budowanie własnego stylu jest proste. Jednak już na samym początku może się okazać, że gdy spróbujemy podejść do tego jak do większego projektu, nasz wstępny entuzjazm spłonie szybciej niż lasy w Yellowstone.
Dni są coraz chłodniejsze, dlatego lekkim półbutom i jeszcze lżejszym mokasynom czas powiedzieć „do widzenia”.
Kilka dni temu jeden z czytelników skierował się do mnie z prośbą: „Zrób jakiś poradnik, żebym wiedział, na co mam zwracać uwagę podczas kupowania butów lub spodni”. Nie ma problemu, z tym, że zaczniemy od koszul.
Wygodne, ciepłe, skórzane i nie odstraszające swoim wyglądem przechodniów na ulicy – takich właśnie butów zimowych szukałem od dawna. Przed sezonem jesienno-zimowym, który już za nami, udało mi się wylicytować obuwie spełniające nie tylko powyższe kryteria. Dziś jednak mniej o samych butach, a więcej o ich konserwacji po wymagającym sezonie.
W powieści „Windokrąg” Wiesława Myśliwskiego czytamy: „(…) krawat musi mieć charakter, jak mężczyzna”. Nic dodać, nic ująć. Pomimo że często widoczna jest jedynie jego niewielka część, rzuca się w oczy bardziej niż reszta stroju. Przez to łatwo popełnić wiele błędów, od najprostszych, czyli źle dobrać krawat do koszuli, do najpoważniejszych, kiedy charakter krawata przyćmiewa samego właściciela.